Ana Sayfa / Kanyonlar / Yazılı Kanyon

 
Yazılı Kanyon

 

Yazılı Kanyon GPS Koordinatları: N 37.27750 E 030.05466 Rakım:304
 

Eşine az rastlanan bir doğa güzelliğine sahip, antik dönemlerden izler taşıyan bu kanyon Sütçülere 10 km uzaklıkta olup 600 ha. alanı kapsayan tabiat parklarından biri. Kral yolunun da İçinden geçtiği kanyon, tapınak ve kaya yazıları ile tarihi bir önem de arz eden bir tabiat harikası. Aziz Paul un, Perge den Pisidia Antiokheia ya giderken bu güzergahı kullandığı söylenmekte.

Kanyon, Değirmendere Çayı vadisi içinden geçerek Karacaören Baraj Gölü’ne dökülür. Jeolojik olarak Kretase yaşlı kalın kireçtaşlarında oluşan kırıklar boyunca gelişen karstlaşma (erime) söz konusu kanyonun oluşmasına neden olmuştur. Sürekli olarak akan Değirmendere Çayı, kanyon içinde irili ufaklı bir çok cepler (kazanlar) oluşturmuştur. Kanyonun yan duvarlarında oluşan karstik boşluklarda (inlerde) ibadet yapılan bölümler ve yazılar vardır. Bu yazıtlardan dolayı kanyona “Yazılı Kanyon” denilmektedir. Söz konusu tarihi kalıntıların Bizans dönemine ait olduğu bilinmektedir. Yazılı kanyon tarihi ve doğal güzellikleri nedeniyle yörenin eşsiz bir köşesidir. Eğirdir ilçesinden buraya kadar turlar düzenlenmekte.

Yazılı Kanyon'a girdiğiniz anda büyüleyici bir atmosfere tanık olacaksınız. Zakkum ağaçlarının altında tahta masalar, Göksu ırmağı'na dökülen sular, Tahta köprüler... Burada durup ayaklarınız suda, bir çay içmelisiniz. Acıktığınızda taptaze alabalıklar sizi bekliyor. Daha sonra tahta köprülerden geçerek ünlü Kral Yolu'na varacaksınız. Burada bir tapınak, ve tapınağın sağ ve solunda da yazıtlar var. Yazılı kanyon aynı zamanda bir milli park konumunda ve bu büyüleyici doğa güzelliği inanç turizmi, tarihi turizm ,doğa sporları fotoğrafçılık gibi her yıl çeşitli nedenlerle yüzlerce turiste ev sahipliği yapmakta.

 
 
 
Foto Galeri
 
Isparta
Isparta Tarihi
Isparta Tarihi Eserleri
Isparta Müzeleri
Isparta Doğal Güzellikleri
Isparta Mağaraları
Isparta Kanyonları
Isparta Tabiat ve Milli Parklar
Isparta Yaylaları
Isparta Yöre Kültürü
Isparta Yöre Mimarisi
Isparta El Sanatları
Isparta Yöresel Mutfak
Isparta Ulaşım
 
 

Ana Sayfa  -  İletişim  -  Yasal Uyarı  -   Site Haritası  -   Künye

 

 
Isparta Seyahat Rehberi
Isparta Otelleri
Isparta Pansiyonları
Isparta Restoranları
Isparta Kiralık Araç
Isparta Seyahat Acenteleri
Isparta Alışveriş Rehberi
Isparta Yöresel Gıda Ürünleri
Isparta Yöresel El Sanatı Ürünleri
Isparta Gezi Rehberi
Isparta
Isparta Tarihi
Isparta Tarihi Eserleri
Isparta Müzeleri
Isparta Yaylaları
Isparta Doğal Güzellikleri
Isparta Tabiat ve Milli Parklar
Isparta Ulaşım

Isparta Kültür Rehberi

Isparta Yöre Kültürü
Isparta Yöresel Mimari
Isparta El Sanatları
Isparta Yöresel Mutfak
 
 
Bu sayfada bulunan bilgiler, yazılar, fotoğraflar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası ile koruma altına alınmıştır. Lanse Tanıtım ve Yayıncılık Hizmetleri Ltd.Şti.'den önceden yazılı muvafakat alınmaksızın, iş bu web sayfasındaki bilgi ve fotoğrafların kullanılması, ya da bilgilerin kısmen ya da tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, yayınlanması, yayımlanması yasaktır.